Catering Nedir?
Catering

Catering, çok sayıda kişiye yemek servisi sağlama sanatıdır.  Yemek, temel ihtiyaçlarımızdan biridir. Standart yemekler dışında yemek işini bir sanata dönüştüren uygulamalar da vardır. Sürekli yeni organizasyonların geliştirildiği günümüzde yemek hizmetleri daha da önem kazanmaktadır. Kurum, kuruluş, işletme, organizasyon ve etkinlikler için her çeşit ikram ve yemek hizmeti sunan catering şirketleri, bu anlamda önemli bir işlev görmektedir. Peki, catering nedir? Catering firmaları ne iş yapar?

Catering Nedir?

Catering, “yemek hizmeti” anlamında kullanılan bir terimdir. Son yıllarda oldukça gelişen bir sektör haline gelen bu terim “yiyecek tedarik eden” anlamında da kullanılır. Genel olarak toplu yemek hizmeti veren firmalar bu isimle anılır. Yani, toplu yemek hizmeti veren ve yemek üretimi yapan firmaların genel adıdır. Fabrikalara, okullara, hastanelere, küçük ve büyük ölçekli kurum, kuruluş ve işletmelere ve hatta az sayıda katılımcısı olan toplantılara verilen toplu yemek hizmetleri bu terim altında değerlendirilir.

Catering

Yemek hizmeti, günümüzde büyük çaplı işyerleri başta olmak yemek veya ikram ihtiyacı duyulan organizasyonlar için oldukça pratik ve ekonomik bir uygulamadır. Düğün, kına, nişan, sünnet ve doğum günü gibi özel program ve kutlamalar için de kullanılabilen catering hizmetleri, zaman tasarrufu sağlayan bir ikram seçeneğidir. Organizasyon sahipleri için özel günlerin yoğunluğu içinde mantıklı bir yemek çözümdür.

Bir catering şirketi, yakın veya uzak bir yerdeki müşterilerine sıcak veya soğuk yiyecekler sağlar. Yiyecek üreticileri, müşterilerinin ihtiyaçlarına birçok yönden adapte olmak zorundadır. Menüleri, diyet tercihlerine göre hazırlamaları gerekir. Özel etkinlikler için farklı yiyecek ve içecek ekipmanları kiralayabilirler. Bir yemek hizmeti şirketi, kendi aşçılarını istihdam edebilir veya taşeron olarak üçüncü şahıslardan yemek hizmeti satın alabilir.

Bazı catering firmaları, organizasyon ve etkinliklerde yemek ve sunum hizmetlerinin yanında dekorasyon, masa ve sandalye düzeni, müzik ve ışıklandırma gibi farklı organizasyon hizmetleri de vermektedir. Otel ve restoranlardaki catering hizmetleri, mutfak personeli ile müşteri arasında bir aracı niteliğindedir. Catering şirketleri bir etkinlik salonunda bin kişiye yemek servisi yapabilir veya küçük işletmenin toplantısına kutularda öğle yemeği sunabilir.

Catering şirketleri, farklı insanların yiyecek ve içecek ihtiyaçlarına odaklanır. Yemek menüsünden etkinlik dekoruna kadar tüm ayrıntılarla ilgilenerek, davetlilere en iyi yemek hizmeti sunmak zorundadırlar. Bazı durumlarda, kişilerin beslenme tercihleri ve dini hassasiyetleri, yiyecek ve içecek tedariki için rol oynayabilir. Bu sebeple catering firması, bu hassasiyetlere özen göstermelidir.

Catering Firmaları Ne İş Yapar?

Yemekli organizasyonları, özel bir ikram hizmetine ihtiyaç duyar. Her organizasyonun kendine özgü ikram konsepti vardır. Örneğin; nişan töreni ikramları ile balo yemekleri farklı konseptlerde sunulmalıdır. Bunun yanında bir fabrika, çalışanları için günlük öğün yemekleri sağlamak zorundadır. Mutfak birimi kurmadan dışarından yemek hizmeti almak isteyen bir fabrika, toplu yemek hizmeti seçeneğini değerlendirmektedir. Tüm bu yemek ve ikram hizmetlerinden her biri, catering ne iş yapar sorusunun bir cevabıdır.

“Catering” denince sadece yemek hizmetleri anlaşılmaktadır. Ancak, günümüzde toplu yemek hizmetleri ile birlikte kokteyl ikramlarından barbekü partilerine, düğün pastasından kuru pasta hizmetlerine, şekerlemelerden içeceklere, mobil yemeklerden okul yemeklerine kadar birçok yiyecek hizmeti için catering firmaları tercih edilmektedir.

İş hayatı için önemli bir sektör olan catering firmaları, her sektör için farklı yemek ihtiyaçlarına verebilecek kapasite olmalıdır. Bu çerçevede hizmet verilen müşterinin tercihlerine uygun yemek veya ikram menülerinin hazırlanması, zamanında teslim edilmesi ve yemeklerin sunulması gibi faktörler, iş hayatının catering firmalarından beklediği temel başlıklardır.

Catering hizmetleri, farklı hassasiyetleri dikkate alır. Örneğin; ağır sanayi sektöründe genellikle karbonhidrat ağırlıklı yemekler tercih edilir. Teknoloji sektöründe fast food gibi hazır gıdalar en önemli yemek seçeneği olurken, spor sektöründe ise protein bakımından zengin yemek veya gıdaların tüketimine öncelik verilir.

Catering firmaları, tüm bu kriterleri dikkate alarak uygun yemek listeleri hazırlar. Yemek hizmetlerinde doyurucu gıdaların yanında yemeklerin birbirleri ile uyumu, yemeklerde mevsimlik ürünlerin kullanılması, kalori hesabı, gıdaların tazeliği ve hijyen gibi faktörler catering firmaları için başlıca kriterler arasında yer alır.

Yemek hizmeti alan kurumlar veya işletmeler, catering firmalarından özel menü veya uygulamalar isteyebilir. Yoğun ve tempolu çalışma hayatına uygun ve dengeli yemekler, firmaların temel talepleri arasında bulunur. Yemek hizmeti veren firmalar, bu ve benzeri talepleri yerine getirmekle sorumludur.

Catering firmaları yemekleri kişi sayısına göre hazırlar ve nakliye araçları ile ilgili kuruma sevk eder. Zamanında teslimat, en az yiyeceklerin lezzeti ve kalitesi kadar önemlidir. Yemeklerin sunumu ve estetiği de catering müşterilerinin önem verdiği konular arasında yer alır. Dikkat çeken bir sunum, basit bir yemeği bile lezzet şölenine döndürebilir.

Loading...