Lucca Enginar Ezmezi

Lucca Enginar Ezmesi

Biz bu tabağı ilk 2010 yılında menüye koyduk. O zaman danışman şefimiz Willy Moya İstanbul’a gelmişti ve ona Türk mezelerini, yemeklerini tanıtmak için her gün bir balıkçıya veya restorana yemeğe götürüyorduk. Bizim meze kültürümüze bayılmıştı ve her köşede enginar ayıklayan seyyar tezgahlar görünce neden enginardan bir meze düşünmüyoruz demişti. Humusa benzesin ama humus olmasın istemiştik. Mutfakta ilk denememizde üzerine garni olarak kuşkonmaz ve bezelye koymuştuk hatta içine de bal eklemiştik. Kuşkonmaz çok maliyeti artıracağı için çıkardık ve zamanla revizyon yapıp nihai halini belirledik. Tam 10 yıldır bu tabak Lucca’nın vazgeçilmez başlangıçları arasına girdi. İstanbul Bebek Lucca’ya her gelen önce bu tabakla başlar.

Malzemeler

Enginar Ezme

4 adet çanak enginar
1 adet orta boy patates
1 buçuk adet limon
1/4 demet maydanoz
80 ml sızma zeytinyağı
1 tatlı kaşığı tuz

Garni

2 çorba kaşığı
donuk bezelye
3 adet kurutulmuş domates
4 adet siyah zeytin
2 çorba kaşığı
sızma zeytinyağı
Kıtır ekmek

Hazırlanışı

Enginar Ezme

Çanak enginarları ve kabuğunu soyduğunuz patatesi, 1 limonun suyunu eklediğiniz suda yumuşayana kadar haşlayın. Piştikten sonra suyunu süzüp blendere alın. İçerisine maydanoz, yarım limonun suyu, sızma zeytinyağı ve tuz ekleyip hızlı devirde hem pürüzsüz olana kadar hem de maydanoz yeşil rengi verene kadar püre haline getirin. Koyuluğuna göre enginar haşlama suyundan ekleyerek kıvamı ayarlayabilirsiniz. Tadına bakarak tuz ve limon dengesini ayarlayıp soğumaya bırakın.

Garni

Garni için donuk bezelyeleri 10 dakika suda haşladıktan sonra buzlu suda soğutup rengini sabitleyin. Kurutulmuş domatesleri ince ince doğrayın. Siyah zeytinlerin çekirdeklerini çıkartıp küçük doğrayın. Enginar ezmesini tabağa yayıp ortasını kaşığın sırtı ile çukur yapın. Doğradığınız zeytin ve domatesleri üzerine serpip, yaptığınız çukura sızma zeytinyağı ekleyin. Kıtır ekmekle servis edin.

Working Hours

Monday
12:00 – 02:00
Tuesday - Sunday
10:00 – 02:00

Contact Us

Let us know if you have any questions!

Social Media

    Lucca Twitter