Evinizde Sofrayı Lüks Restoranlar Kuruyor Artık

Ebru Erke

L'Express by Lucca - Hürriyet

Dünyaca tanınan şefler çoktan başlamıştı. Ülkemizin ünlü, üst segmentteki restoranları da artık paket servisi yapıyor. Özel ambalajlarında parti yemekleri ve hatta imza kokteyllerinin ön karışımları lüks kurye servisi ile evlere gönderiliyor. Geçen hafta dünyanın en ünlü şef restoranlarında başlayan devinimi yazmıştım. Görünen o ki yıllardır tabaklarıyla ilham veren şefler şimdi farklı akımların fikir liderleri olarak karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Farklı akımların geleceği Accor gibi bazı küresel şirketlerin ‘ghost kitchen’ (hayalet mutfak) ve benzeri projelere yaptıkları milyonlarca dolarlık yatırımlardan da aslında bir süredir belliydi.

Sektörün oyuncuları iş modellerini yeniden gözden geçirmeye mecbur kaldı. Yapılan araştırmalar restoranların pandemi öncesindeki günlerine dönmesinin üç yıl kadar süreceğini öngörüyor. Bu süreçte de dijitalleşme, e-ticaret ve yenilikçi çözümler öne çıkıyor. Paket servisse restoranlar için yeni ekonomik modelin en önemli parçası.

Geçen Yıl Duysanız ‘Asparagas’ Derdiniz

Restoranına gitmek için ciddi bir bütçe ayırmamız gereken şeflerin ya da üst düzey restoranların başlattığı paket servis uygulamaları beklenenin üzerinde talep gördü. Düşünsenize Londra’daki Heston Blumenthal’ın Dinner by Heston’u ya da efsane şef Guy Savoy’un La Chiberta’sı 55 Euro gibi fiyatlara (normalde tek bir başlangıç tabağı yaklaşık bu fiyattı) paket menü satışı yaptı. Dünyanın en yaratıcı fine dining şeflerinden Grant Achatz bile üzerine titrediği Alinea’sında paket servise başladı. Öncelikle sadece kaburga ve beef Wellington servis eden şef daha sonra menüsünü genişletme kararı alarak müşterilerine daha kompleks tabaklar yollamaya başladı. Muhtemelen bundan bir yıl önce bu lokantaların eve servis vereceğini duysanız bunun asparagas olduğunu düşünürdünüz…

Bizde de restoranların çoğunluğu bu süreçte türlü çözümlerle paket servise başladı. Mesela Cihangir’deki Journey ev tipi borcamlarda yaptı servisini… Maksut Aşkar eve yolladığı minik paketçiklerin yanına bir de tabak hazırlama notları iliştirdi. Adım adım notları takip ederek sosundan üzerindeki süslemeye kendi kendinize şef tabakları oluşturmanız için de cesaretlendirdi.

Son günlerdeki paket servis atağı da ayrıca dikkat çekici. Mesela Lucca’nın bir alt markası olarak çıkan L’Express by Lucca… Cem Mirap’tan aldığım bilgiye göre L’Express için Bebek’te ayrı bir mutfak kurulmuş. Limonlu levrek gibi klasik ve sevilen yemeklerini kâselerde, daha doyurucu olarak servis ediyorlarmış. Çıtır nigiri gibi Lucca menüsünde olmayan yepyeni tatlar da eklenmiş paket servis menüsüne.

Partilemek isteyenleri de unutmamışlar. Özel ambalajlarda parti yemekleri ve hatta imza kokteyllerinin ön karışımlarını bile yolluyorlarmış. Şimdilik sadece Beşiktaş-İstinye sahil hattına ve Etiler’e… Farklı yerlere de L’Express mutfağı açmak Mirap’ın planlarından biri. Hemen fiyat politikalarını sordum. Öyle ya, Lucca’ya sadece yemek için gitmiyor kimse… Ortam, ambiyans bunları evde ne kadar yakalarız tartışılır. Paket servisteki yemekler, normal Lucca fiyatlarının yaklaşık yüzde 15 altındaymış.

Lüks Moto-Kurye ya da Arabayla Servis

L’Express by Lucca’nın şu an sadece Fuudy App adlı yeni bir uygulama üzerinden hizmet vermesi dikkat çekici. Şu anda Cantinery ve Sanayi 313 de Fuudy ile çalışıyor. Markus gibi markalar da sırada. Bu uygulamayla üst segmentteki restoranların servisi lüks moto-kurye veya otomobillerle yapılıyor. Daha hangi lüks yemek markaların kapımıza geleceğini bekleyip göreceğiz.

Lüks Kurye Servisi ile Harika Bir Barbekü Sofrası da Var Istakoz da…

Şef Murat Deniz Temel önceki yıllarda edindiği catering tecrübesini Alaf’ta daha kişiye özel şekle sokarak yeni bir servise başladı. Alaf Fine Catering’de yemeği yiyeceğiniz yere ve kişisel isteğinize göre özel bir menü hazırlıyorlar. Örneğin bu bir bahçe yemeğiyse bahçede bir barbekü kurup siz dört başı mamur bir mangal sofrasında otururken şefler etlerinizi pişiriyor. Tekneniz için yine sizin damak tadınıza göre bir menü çıkarılıyor. Ya da canınız Meksika yemeği çekti. Servis elemanları ona uygun giyinip, yemek ortamınızı süsleyip o şekilde yemeğinizi servis ediyor. Fine catering deyince 7 İstanbul’u da bir kenara not almakta fayda var. İster 5 kişi olun ister 50… Istakozdan nadide havyarlara her şeyi sizin için en kalitelisinden temin edip özel tatlarla birlikte servis ediyorlar. Hatta isterseniz sizin için içecek eşleşmelerini de yapıyorlar.

Ebru Erke, Hürriyet

 

 

 

 

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Loading...