Gochujang Sos Nasıl Yapılır? En Lezzetli Kore Sosu Tarifi
Gochujang Sos Nasıl Yapılır?

Kore mutfağı değeri son yıllarda anlaşılan bir mutfak türü. Kore lezzetleri dünyayı ele geçirmeye başlarken özellikle sosları ile öne çıkan bu mutfağın nadir örnekleri çok uzun zamandır Lucca Style bünyesinde mevcut. En usta aşçıların elinden çıkan çeşitli lezzetlerde uzun zamandır Gochujang Sos kullanan Lucca Menü içerisinde bu sos çok beğeniliyor. Peki Gochujang Sos nasıl yapılır?

Lezzet açısından Gochujang sos gibisi yoktur. Bu sosun lezzetini bir kez aldığında her yemeğe eklemek isteyeceksiniz. Geleneksel bir Kore sosu olsa da çeşitli baharatların karışımına sahiptir. Bu lezzetli, ayırt edici lezzet, yapışkan pirinç, fermente soya fasulyesi, kırmızı biber ve tuzdan yapılan fermente bir Kore biber salçası olan Gochujang’dan gelir.

Gochujang Sos Nasıl Yapılır?

İşte burada Gochujang sos devreye giriyor. Macunu tek başına kullanmak yerine susam yağı, pirinç sirkesi ve saf akçaağaç şurubu ile karıştırın. Ortaya çıkan acı sos, hamurdan daha pürüzsüz ve yumuşak, ancak tadı da aynı derecede karmaşıktır. .

Gochujang Sos Tarifi Malzemeleri

Bu sosun ne kadar lezzetli olduğunu düşünürsek yapımı bu lezzete göre inanılmaz kolay! Sadece bu 4 malzemeye ihtiyacınız var:

  • Gochujang macunu – Bir Kore pazarında veya bakkalınızın  Asya bölümünde bulun. Farklı markaların gücü farklıdır, bu nedenle daha azıyla başlayın ve sosunuzu ne kadar baharatlı sevdiğinize bağlı olarak tada daha fazlasını ekleyin.
  • Susam yağı –  Gochujang sos ısısını azaltır ve ona fındıksı bir karmaşıklık verir.
  • Pirinç sirkesi
  • Saf akçaağaç şurubu

Malzemeleri küçük bir kaseye ekleyin ve birleştirmek için çırpın. Sosu hemen kullanın veya hava geçirmez bir kapta buzdolabında bir haftaya kadar saklayın.

 

 

İlginizi çekebilecek diğer tarifler:

 

 

Loading...