Lucca’nın 10 Yıllık Serüveni – Ersin Süzer

Lucca’nın 10 Yıllık Serüveni

Ersin Süzer

Lucca, Haberler - Milliyet Cadde

Bir bölgenin değerine değer katan, o bölgenin sosyal hayatıdır. Mekanlar semtlere can verir; taksicisinden büfecisine kadar tüm esnaf iş yapar. Bunun geçmişteki en iyi örneği; Türkbükü’ndeki Ship A Hoy’dur. Türkbükü’nün adı şimdi bu kadar biliniyorsa, Ship A Hoy’un sayesinde oldu.

Tıpkı 2000’li yılların başında Nişantaşı’nda açılan Brasseire gibi. Brasseire’le birlikte Nişantaşı’nda sosyal hayat başladı. O yıla kadar, geceleri karanlığa bürünen Nişantaşı, bugün Türkiye’nin en gözde mekanlarının hizmet verdiği bir semt oldu.

Bebek de 10 yıl öncesine kadar kendi halinde bir semtti. Pazar gezmelerinin olmazsa olmazı olan Bebek’te en popüler mekan Bebek Kahve’ydi. Fakat Lucca açıldıktan kısa bir süre sonra, semtin çehresi bir anda değişti. Lucca’nın hizmet vermeye başladığı yıllarda sadece balıkçıların olduğu Bebek’te, bugün İstanbul’un en ünlü kafe zincirlerinin şubeleri yer alıyor.

Amerika’da eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul’a yerleşen Cem Mirap’ın, mahallelinin buluşma noktası olsun diye açtığı Lucca, Türkiye’de adı çok bilinen mekan oldu; Bebek’in ününe ün kattı. Geçen hafta verdiği özel bir davetle 10’uncu yılını kutlayan mekanın, popülerliğini yitirmeden bu kadar zaman zirvede kalması mucize gibi bir şey.

İstanbul’da bir yer popüler olmaya görsün, sahipleri bir şekilde batırmayı başarıyor. Bu yüzden Lucca’yı her daim zirvede tutmayı başaran Cem Mirap’ı tebrik etmek lazım.

Ersin Süzer – Milliyet Cadde

 

 

 

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Loading...