Japonya deyince akıllara gelen öğelerden biri de Sushi. Bilmeyenin merak ettiği, bazısının sevmediği, bazısının ise müdavimi olduğu bir yiyecek Sushi. Bu yemeği gerçekten tanımak isteyenler için ufak bir Sushi rehberi hazırladık. Bebek’in en güzel mekanı Lucca‘nın da sevilen yiyecekleri arasında yer alan Sushi’nin anlamı ve bazı merak edilenleri sizlerle.

Sushi Japonya’nın köklü mutfağının bir üyesi. Aslında Japonlar arasında favori denemez. Ama dünyaya güzel pazarladıkları ve bu nedenle çok sevilen ve meşhur bir yiyecek. Çalışkanlığı ile ünlü olan Japonlar şüphesiz kültürlerini de güzel tanıtmış ve bu kültürün en güzel öğelerini kısa sürede dünyaya yaymışlardır. 1980’lerde dünyada isminden söz ettirmeye başlamış olan, pirinç ve deniz mahsullerinin birleşimi olan Sushi bunlardan biridir.

SUSHİ NEDİR?

Sushi bir japon yemeğidir. Japonca’da ‘ekşi’ anlamına gelmektedir. Özetle pirinç ile çiğ-pişmiş deniz ürünlerinin birleşimidir. Pirinç bu yemekte sirkede pişer. Bu yemek bizim için ana yemek gibi görülse de geldiği kültürde ana yemek ile tatlı arasında yenen, bir nevi mezeyi andıran bir yemektir.

Bu yemeği hazırlamak marifet istiyor. Evet biliyoruz, Lucca’da bu marifet mevcut. Ama hazırlanış sürecinde yetenekli aşçılarımız neler çekiyor bir bilseniz! El ısılarına dahi dikkat etmeleri gerekiyor. Japonya’da Sushi aşçıları gerçekten büyük bir saygı görüyor. Sanıyorum aynı saygıyı bizim aşçılarımız da hak ediyor.

WASABİ İLE YEMEK DOĞRUDUR

Sushi tabakları içerisinde wasabi sosu görürsünüz. Yeşil bir sos olan bu sosu Sushi’ye değdirerek yemek gerek. Aman fazla ileri gitmeyin, gerçekten acıdır. Wasabi’nin bu tabaklarda olmasının nedeni ise Sushi’den gelecek bakterileri önlemesidir. Bu nedenle bu yemeği yerken ‘ben sevmem’ diyerek bu kritik sosu ihmal etmeyin.

SUSHİ ÇEŞİTLERİ

Lucca Style’ın menüsü içerisinde önemli bir yer tutan Sushi şu isimlere ayrılır;

  • Maki

Maki Sushi

  • Nigiri
  • Chirashi
  • Sashimi

 

Loading...